Pravo na rad osoba sa invaliditetom uređeno je Ustavom Crne Gore koji propisuje da omladina, žene i invalidi uživaju posebnu zaštitu na radu, kao i da se garantuje posebna zaštita lica sa invaliditetom.
Shodno Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, lice sa invaliditetom ima pravo na ravnopravno učešće na tržištu rada, uz otklanjanje barijera i stvaranje jednakih mogućnosti.
Profesionalna rehabilitacija obuhvata mjere i aktivnosti koje za cilj imaju da na odgovarajući način osposobi za rad, zadrži zaposlenje, u njemu napreduje ili promijeni svoju profesionalnu karijeru. Lice sa invaliditetom zapošljava se pod opštim ili posebnim uslovima, tačnije zapošljavanje bez ili uz prilagođavanje poslova.
Shodno Zakonu, propisana je obaveza zapošljavanja lica sa invaliditetom putem kvotnog sistema. Poslodavac koji ima od 20 do 50 zaposlenih dužan je da zaposli najmanje jedno lice sa invaliditetom. Poslodavac koji ima više od 50 zaposlenih dužan je da zaposli najmanje 5% lica sa invaliditetom u odnosu na ukupan broj zaposlenih. Ako poslodavac ima ili zaposli lice sa teškim invaliditetom od najmanje 80% invaliditeta smatra se kao da je zaposlio dva lica sa invaliditetom.
Poslodavac koji nije zaposlio lice sa invaliditetom, a bio je u obavezi shodno Zakonu, dužan je da uplati poseban doprinos za zapošljavanje lica sa invaliditetom koji se uplaćuje na poseban račun Budžeta Crne Gore – Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom. Stopa posebnog doprinosa iznosi 20% od prosječne mjesečne zarade u Crnoj Gori ostvarene u godini koja prethodi plaćanju doprinosa. Stopa posebnog doprinosa za poslodavca koji ima od 10 do 20 zaposlenih iznosi 5% od prosječne mjesečne zarade u Crnoj Gori ostvarene u godini koja prethodi plaćanju doprinosa.